O PLEMENI HOVAWART

 

Země původu : Německo

Datum schváleného platného originálu standardu : 12.1.1998

Použití : pracovní pes

Klasifikace FCI : skupina 2 - pinčové, knírači, molossoidní psi a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 - molossoidní a horští psi, se zkouškou z výkonu

 

Krátký historický náhled

Hovawart je velmi staré německé pracovní plemeno. Jméno plemene pochází ze staré němčiny. " Hova " znamená dvůr a " wart " je výraz pro hlídače. Od roku 1922 bylo obnoveno šlechtění hovawarta, bylo využito psů podobného typu, který byl chován na místních farmách. Kromě toho byli zpočátku do chovu použiti i němečtí ovčáci, novofundlandští psi, leonbergři a další plemena. Díky pečlivému přístupu k výběru psů ke šlechtění byl uchován původní pracovní typ psa.

V zemi původu hovawarta byla věnována značná pozornost výběru psů s ohledem na jejich zdraví. Zejména výskyt dysplazie kyčelního kloubu ( DKK) byl snížen na minimum díky desítkám let výběru psů bez tohoto nežádoucího znaku. Lze předpokládat, že všechny kluby chovatelů hovawarta v ostatních zemích se rovněž zaměřily na sledování tohoto primárního cíle.

 

Celkový vzhled

Hovawart je silný, středně velký pes poněkud prodlouženého rámce, dlouhosrstý, využívaný jako pracovní pes. Pohlavní rozdíly jsou jasně patrné zejména ve tvaru hlavy a v celkové tělesné stavbě.

 

Důležité poměry

Délka těla je přibližně 110-115% kohoutkové výšky

 

Povaha / temperament

Uznávaný pracovní pes se širokou škálou využití. Pes milé a vyrovnané povahy, je dobromyslný. Je mu vlastní obranářský i bojový pud, je sebejistý, dokáže snášet stresové situace. Má střední temperament a velmi dobrý čich. Vyvážené tělesné proporce a oddanost k rodině jej s jeho povahou a schopnostmi předurčuje jako vynikajícího společníka, hlídače, ochránce, také však ke stopování a záchranářským činnostem.

 

Hlava

Nosní hřbet je rovný a rovnoběžný s mozkovnou. Čenich a lebka jsou přibližně stejně dlouhé. Kůže na hlavě přiléhá.

Mozkovna : silná hlava má široké klenuté čelo.

Stop : dobře patrný

 

Obličejová část

Nosní houba : dobře vyvinuté nozdry. U černých psů se znaky a černých je pigmentace černá, u světle zbarvených jedinců je také černá, je povolen proměnlivý nos.

Čenich : silný, při pohledu shora i ze strany se jen mírně zužuje .

Pysky : pevně přiléhají

Čelisti/zuby : silný, kompletní chrup se 42 zuby , nůžkovitý skus. Zuby jsou zasazeny kolmo k čelisti. Klešťový skus je povolen.

Oči : oválné, ani zapadlé ani vystupující.Středně až tmavohnědé barvy. Oční víčka těsně přiléhají.

Uši : volně přiléhající, zavěšené uši trojuhelníkového tvaru, vysoko  a poměrně daleko od sebe nasazené, takže opticky rozšiřují lebku. Dosahují až ke koutkům tlamy. Špičky jsou mírně zaoblené. V klidu uši visí volně podél lebky, v afektu mohou být neseny mírně nakloněné dopředu. Přední okraj leží přibližně uprostřed mezi očima a čelním hrbolem.

 

Krk

Silný krk je středně dlouhý, kůže na hrdle těsně přiléhá.

 

Tělo

Hřbet  : rovný a pevný

Bedra : silná, mírně delší než záď

Záď : středně dlouhá, mírně spáditá

Hrudník : je široký, hluboký a silný

 

Končetiny

Hrudní končetiny : silné, rovné a při pohledu zepředu a ze strany kolmé k zemi

Lopatky : velmi dobře osvalené, lopatka je dlouhá a správně šikmo uložená

Ramena : dlouhá, těsně přiléhající k tělu

Lokty : přiléhající těsně k hrudnímu koši

Zápěstní kloub : silný

Náprstní : mírně šikmé

Pánevní končetiny : silné, při pohledu zezadu kolmé k zemi, dobře zauhlené

Stehna : dobře osvalená

Hlezna : silná, poměrně nízko postavená

 

Tlapy

Zakulacené, silné a kompaktní. Prsty klenuté a těsně k sobě přiléhající. Paspárky by měly být odstraněny, s vyjímkou zemí, kde je to zakázáno zákonem. Drápky jsou u černých a zlatočerných jedinců černé, u plavých jedinců mohou být méně pigmentované

 

Pohyb

Je vždy při pohledu zepředu i zezadu přímočarý a prostorný. Prostorný klus se vyznačuje dobrým posunem pánevním končetin

 

Kůže

Po celém těle těsně přiléhá. U černých a zlatočerných jedinců má kůže modravý lesk, u plavých jedinců narůžovělý lesk

 

Osrstění

Srst : dlouhá srst se silnými chlupy, mírně zvlněná a těsně přiléhající. Podsada není příliš vyvinutá. Srst je delší na hrudníku, břichu, zadní části hrudních i pánevních končetin a na ocase. Krátká srst je na hlavě a na předních stranách obou párů končetin. Srst je hustá a uzavřená

Barva : existují tři barevné varianty : černá se znaky, černá a plavá

 

Černá se znaky : srst je černá a lesklá, se středně plavými znaky. Na hlavě začínají znaky pod nosním hřbetem a probíhají kolem tlamy a přecházejí do znaků na hrdle. Výrazné jsou kruhové znaky nad očima. Hrudní znaky sestávají ze dvou skvrn, které mohou být spojené. Na předních končetinách začínají při pohledu ze strany znaky na prstech a táhnou se k nadprstí a v úrovni loktů se vzadu zužují, až vymizí. Na zadních končetinách jsou znaky při pohledu ze strany v podobě širokého pruhu k hleznům, od hlezen výš už jen jako pruh, který probíhá po přední straně pánevních končetin až k úrovni spodní linie. Další znaky se nachází pod koncem ocasu. Znaky jsou vždy jasně ohraničené. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.

 

Černá : srst je černá a lesklá. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.

 

Plavá  : srst je středně plavé barvy, lesklá a směrem ke končetinám a břichu přechází ve světlejší odstín. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.

 

Výška

Výška v kohoutku  : psi od 63 do 70 cm, feny od 58 do 65 cm.

 

Vady

Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vady. Jejich hodnocení by mělo přesně odrážet stupeň odchylky